Miłość od pierwszego wejrzenia to temat, który od bardzo dawna fascynuje ludzi. Motyw ten pojawia się w literaturze, filmach, a także codziennych rozmowach o relacjach międzyludzkich. Nierzadko pytamy siebie, czy można zakochać się w kimś, kogo dopiero co poznaliśmy. Czy miłość od pierwszego wejrzenia istnieje czy jest to jedynie fikcja?
Zakochanie a fascynacja – o czym trzeba pamiętać?
Miłość od pierwszego wejrzenia nierzadko jest mylona z fascynacją, a więc bardzo silnym, natychmiastowym zainteresowaniem drugą osobą. Pod wpływem pierwszego wrażenia, pięknego wyglądu czy miłych gestów możemy poczuć coś, co wydaje się być miłością. Psychologowie podkreślają jednak, że miłość w pełnym znaczeniu tego słowa wymaga czasu i dobrego poznania drugiej osoby, jej charakteru, a także wyznawanych przez nią wartości. Zakochanie jest zazwyczaj określane jako etap fascynacji, jednak są to dwa zupełnie inne pojęcia. Osoby myślące, iż zakochały się od pierwszego wejrzenia, zazwyczaj padły więc ofiarą niczego innego jak fascynacji drugą osobą.
Chemia w relacjach – najważniejsze informacje
Miłość od pierwszego wejrzenia da się racjonalnie wytłumaczyć z punktu widzenia biologii. W naszym mózgu podczas kontaktu z nową, atrakcyjną osobą, wydzielają się hormony. Wśród nich istotna jest chociażby dopamina i oksytocyna. Te substancje wpływają na uczucie przyjemności, radości i bliskości, co nierzadko daje wrażenie natychmiastowej miłości. Trzeba jednak pamiętać o tym, że to, co nazywamy „chemią” między ludźmi, to zaledwie początkowy impuls, a nie trwałe uczucie. Jeśli więc zastanawiasz się, czy istnieje miłość od pierwszego wejrzenia, to musisz wiedzieć, że w większości przypadków jest to niemożliwe, gdyż miłość rozwija się znacznie dłużej niż początkowa fascynacja.