Wymiary drzwi wewnętrznych – co jest standardem?

wymiary drzwi

Drzwiami wewnętrznymi określa się drzwi do pomieszczeń użytkowych z korytarza, klatki schodowej czy innych pomieszczeń pośrednich. Drzwi te montuje się w wewnętrznych ścianach budynków. Tym samym wszelkie działania zewnętrznych warunków klimatycznych nie mają znaczenia. Czy to samo można powiedzieć na temat tego, jakie wymiary drzwi wewnętrznych uznaje się za odpowiednie? Można przypuszczać, że jest to temat, w przypadku którego mogą pojawić się wątpliwości.

Odpowiedź w przepisach budowlanych

Jeżeli pojawiają się jakiekolwiek niejasności, najlepszym rozwiązaniem jest możliwie szybkie zapoznanie się z informacjami dostępnymi w przepisach budowlanych. Tam znajduje się informacja mówiąca o tym, że szerokość ościeżnicy musi wynosić minimum 80 cm, natomiast wysokość powinno wynosić przynajmniej 200 cm. Warto również mieć świadomość tego, że wymiary te dotyczą drzwi do kuchni, jak i w pomieszczeniach przeznaczonych na pokoje.

Można też usłyszeć o tym, że za standardowe wymiary drzwi wewnętrznych uznaje się skrzydła mające 70, 80, 90 i 100 cm. Dobrze też zwrócić uwagę na to, że wymiary drzwi nie są bez wpływu na zastosowanie. O jakich zależnościach możemy rozmawiać?

Wymiary drzwi w zależności od zastosowania

Nie bez znaczenia w tym wszystkim jest też to, jaką dokładnie funkcję mają pełnić konkretne drzwi. Zdania mogą być różne, ale wydaje się, że można wyróżnić następujące sytuacje:

  • skrzydła mające 60 lub 70 cm – montuje się je zazwyczaj w garderobach, spiżarniach czy schowkach. Skrzydła mające 60 cm występują stosunkowo rzadko.
  • skrzydła mające 80 cm – chodzi o najczęściej wybierane i zarazem najbardziej uniwersalne drzwi. Znajdują zastosowanie w kuchniach, pokojach czy łazienkach.
  • skrzydła mające 90 lub 100 cm – rozwiązania polecane w przestronnych mieszkaniach o dużym metrażu.

Nie można też w tym wszystkim zapomnieć o wysokości. Mieszkania loftowe, nowoczesne apartamenty, stylowe kamienice – to są miejsca, gdzie można znaleźć drzwi, które mają 220 cm lub więcej.

Nietypowe rozwiązania

Warto również wiedzieć, że wybór drzwi wewnętrznych nie jest czymś, co można zawrzeć w określonych ramach. Dlatego też możemy mówić o nietypowych (wyjątkowych) rozwiązaniach w zakresie stosowania drzwi wewnętrznych. Świetnym przykładem są drzwi łamane składane. Drzwi łamane to świetne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie można zetknąć się z niedostatkiem przestrzeni. Ten rodzaj drzwi sprawdza się nawet przy szafach wnękowych.

Problemy z dokonaniem zamówienia?

Kiedy wymiary drzwi wewnętrznych są jasne, zostaje tylko dokonanie zamówienia. Sprawa w teorii wydaje się prosta, aczkolwiek należy liczyć się z pewnymi problemami. Bardzo ważne jest choćby to, aby nie pojawiało się określenie „drzwi” – jest to ogólnikowe określenie i tym samym niewiele trzeba, aby pojawiły się nieporozumienia. Należy operować dokładnymi określeniami, czyli np. „wymiary otworów drzwiowych”, „wymiary ościeżnic” lub „wymiar skrzydła drzwi”. Mówi się też o tym, że najlepszym rozwiązaniem jest zostawienie zamówienia fachowcom. To samo tyczy się ustalenia wymiarów, czy wykonania montażu. Oczywiście decyzja to kwestia indywidualna, ale na pewno zawsze warto pomyśleć nad tym, aby zabezpieczyć się przed nieprzyjemnymi sytuacjami czy niespodziewanymi wydatkami.