Drzewka na balkonie – jakie będą odpowiednie i jak o nie zadbać?

drzewko na balkonie

Drzewka na balkonie większości osób wydają się być czymś nierealnym. Jednakże wbrew powszechnemu przekonaniu, w takim miejscu można łatwo uprawiać liczne gatunki drzew. Wystarczy tylko ich właściwe dobranie do stanowiska i zapewnienie dobrych warunków. Tak samo jak w ogrodzie, tak samo na balkonie rośliny muszą się dobrze poczuć. Jakie konkretnie drzewka sprawdzą się w takiej przestrzeni i jak o nie zadbać?

Odpowiednie drzewko na balkon – czyli jakie?

Do sadzenia na balkonie najlepiej sprawdzają się drzewka wąskie, kolumnowe, miniaturowe, jak również szczepione na pniu. Warto wziąć pod rozwagę gatunki, które odpowiednio znoszą cięcie i których rozmiary można bez przeszkód skorygować. Dokonujemy wyboru tych roślin, które dobrze czują się w donicach lub pojemnikach. Chociaż drzewka w większości przypadków ozdabiają nasze działki i ogródki, to musimy zdawać sobie sprawę, iż obecnie dostępna jest spora ilość gatunków mogących bez przeszkód zdobić także nasze balkony czy tarasy.

Na co zwrócić uwagę wybierając drzewka na balkon?

Drzewa na balkonie mogą być narażone na działanie sporej ilości niekorzystnych warunków, jak mróz, słońce czy ograniczenie rozrostu korzeni. Zatem osoby niemające zbyt dużego doświadczenia w pielęgnacji i uprawie roślinności, powinny dokonać wyboru drzewek wyjątkowo odpornych. Nie można zapomnieć o tym, aby dobrać je do aranżacji na balkonie, aby stały się dekoracją. Jeżeli balkon nawiązuje stylizacją do wiejskich, sielskich motywów, dokonajmy wyboru miniaturowej jabłonki i posadźmy ją w ceramicznej albo nawet glinianej donicy. Jeśli postawiliśmy na surowy i nowoczesny wystrój balkonu, to dobrze będą się prezentowały rośliny iglaste umieszczone w donicach betonowych.

Jakie rośliny sprawdzą się na słonecznym balkonie?

Rośliny posadzone na balkonie nierzadko narażone są na działanie silnych promieni słonecznych. W wypadku wybranych gatunków takie warunki mogą zostać jednak uznane za sprzyjające. Jakie drzewko lubi słońce? Mamy tutaj do wyboru głównie drzewa szczepione na pniu, których wielkość może być dowolnie regulowana. Mogą one stać się wspaniałą ozdobą przestrzeni balkonowej. Można też wybrać inne krzewy czy drzewka, wśród których warto wymienić:

  • Jałowce,
  • Świerk serbski,
  • Hortensje,
  • Rokitnik pospolity,
  • Berberysy,
  • Krzewuszkę pospolitą,
  • Dziurawiec kielichowaty,
  • Brzozę,
  • Sosnę czarną,
  • Wiśnię wczesną,
  • Karagany,
  • Wierzbę wełnistą,
  • Wierzbę szwajcarską.

Prawidłowa uprawa drzew na balkonie

Drzewa uprawiane w pojemnikach i donicach wymagają częstszych zabiegów pielęgnacyjnych, aniżeli te uprawiane w glebie. Konieczne jest przede wszystkim ich regularne podlewanie. Roślinność zimozielona musi być nawadniana także w zimowe, umiarkowanie ciepłe dni (ma to wpływ na ograniczenie suszy fizjologicznej, której symptomy są zwykle widoczne na wiosnę). Dobrą metodą na ograniczenie częstotliwości podlewania będzie użycie hydrożelu czy zastosowanie donic z systemem automatycznego nawadniania.

Nawożenie powinno być przeprowadzane tak samo jak w przypadku uprawy gruntowej – dawki zależne będą od potrzeb danego gatunku. W tej sytuacji nie powinniśmy przesadzać z ilością azotu. Na balkonie aranżowane są drzewa wolnorosnące, dlatego raczej nikomu nie będzie zależało na przyspieszeniu ich wzrostu. Z uwagi na fakt, iż roślinność jest narażona na bardziej niesprzyjające warunki, takie jak nadmiar wilgoci po deszczu, palące słońce lub susze, problem stanowić mogą różne szkodniki i choroby. Zatem poza bezpośrednim zwalczeniem warto używać ekologicznych środków, wśród których warto wymienić gnojówkę.

Cięcie stanowi indywidualną kwestią związaną z konkretną odmianą lub gatunkiem. Istotnym zabiegiem będzie okrywanie w porze jesiennej. Donice powinny być dokładnie zabezpieczane (np. agrowłóknina, owijanie jutą czy ścianki ze styropianu). Poza tym w donicach możemy usypać grubszą warstwę ściółki okrywającej, część nadziemną zaś osłonić kapturem z włókniny czy też innego surowca, który dobrze przepuszcza powietrze. Ponadto balkon od strony wschodniej warto, jest zabezpieczyć przed wysuszającymi, mroźnymi wiatrami (przykładowo zakładając maty osłaniające). Przesadzanie lub sadzenie zaleca się przeprowadzać na wiosnę.

Wygląd pojemników zależny jest od aranżacji – na rynku mamy spory wybór (tworzywa sztuczne, technorattanowe, drewniane, ceramiczne czy betonowe). Istotne, żeby pojemnik miał minimum 35-40 litrów pojemności. Na dnie donicy powinno się zawsze usypać solidną warstwę drenażu. Ochroni to skutecznie korzenie przed procesem gnicia w przypadku nadmiernego albo zbyt częstego podlewania.