Czy lekarz rodzinny może wystawić skierowanie na rezonans – poradnik pacjenta

czy lekarz rodzinny może wystawić skierowanie na rezonans?

Lekarz rodzinny to specjalista, z którym każdy pacjent ma najczęstszy kontakt i to właśnie do niego udaje się w przypadku przeziębień i innych drobnych problemów zdrowotnych. Nie każdy jednak wie, jakie są dokładnie uprawnienia lekarza pierwszego kontaktu i czy np. można u niego uzyskać skierowanie na bardzo popularne badanie, jakim jest rezonans magnetyczny. Co należy wiedzieć o takim skierowaniu, kto może je wystawić, a także, jak długi jest jego termin ważności?

Czy na rezonans magnetyczny zawsze trzeba mieć skierowanie?

Zanim przejdziemy do omawiania, czy lekarz rodzinny może wystawić skierowanie na rezonans, warto najpierw zastanowić się nad tym, czy jest ono w ogóle potrzebne do przeprowadzenia takiego badania. Być może wcale nie trzeba udawać się do żadnego lekarza, tylko można od razu wykonać interesujące nas badanie. Jak to dokładnie wygląda w naszym systemie medycznym?

To, czy rezonans magnetyczny przeprowadzi się na podstawie skierowania, czy nie, tak naprawdę zależy od tego, czy badanie będzie miało być refundowane przez NFZ, czy opłacane z kieszeni pacjenta. Jeśli zechcemy skorzystać z systemu publicznej służby zdrowia, konieczne będzie wcześniejsze uzyskanie skierowania do badania rezonansu magnetycznego. Jeśli jednak z różnych powodów wolelibyśmy wykonać to badanie w pełni prywatnie, czyli zapłacić za jego przeprowadzenie samodzielnie, skierowanie nie będzie potrzebne. W tym wypadku osoba badana będzie określała, jaki fragment ciała będzie badany, a nie lekarz kierujący na badanie. Co ciekawe, udanie się do prywatnego gabinetu to nie tylko oszczędzenie sobie czasu i kłopotu związanego z koniecznością pozyskania skierowania, lecz również szybsze terminy.

Kto może wystawić skierowanie na rezonans magnetyczny?

W polskim systemie opieki zdrowotnej pacjenci mają do wyboru dwie drogi wykonania rezonansu magnetycznego — publiczną i prywatną. Decydując się na skorzystanie z systemu komercyjnego, trzeba oczywiście liczyć się z dość sporym wydatkiem, co dla wielu osób jest zbyt dużą przeszkodą. W takim wypadku pozostaje wykonanie badania w ramach NFZ, co jak już wiemy, wymaga najpierw uzyskania skierowania od specjalisty. Czy lekarz rodzinny może wystawić skierowanie na rezonans magnetyczny, czy może jednak wymagane jest udanie się do konkretnego specjalisty?

Nie da się ukryć, że wiele osób zastanawia się, czy lekarz pierwszego kontaktu będzie im w stanie wystawić odpowiednie skierowanie. W końcu to właśnie z tym lekarzem znamy się najlepiej, ma on największą wiedzę o naszym stanie zdrowia, a dodatkowo jest najszybciej dostępny. Niestety lekarz rodzinny nie może wystawić skierowanie na rezonans, gdyż nie posiada do tego odpowiednich uprawnień. Zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem skierowanie na rezonans magnetyczny może być wystawione jedynie przez lekarza specjalistę. Oznacza to, że po takie skierowanie można udać się do neurologa, kardiologa czy też ortopedy, ale też lekarzy innych specjalizacji. Lekarz rodzinny może skierować nas jedynie do lekarza specjalisty, który następnie wystawi odpowiednie skierowanie.

Pamiętać w tym wypadku trzeba, że jeśli udamy się po skierowanie do prywatnego lekarza, to co prawda będzie ono obowiązywało, lecz nie uzyskamy finansowania z NFZ i rezonans trzeba będzie opłacić samodzielnie.

Jaki jest termin ważności skierowania na rezonans?

Olbrzymim problemem współczesnej polskiej służby zdrowia, z którym zmagają się praktycznie wszyscy pacjenci, są odległe terminy badań. Kłopotliwy jest nie tylko sam długi okres oczekiwania na badanie, lecz również ryzyko, że wystawione skierowanie po prostu się przeterminuje i straci ważność. Pacjenci zwyczajnie obawiają się, że skierowania, podobnie jak recepty, jeśli nie zostaną wykorzystane w odpowiednim czasie od dnia ich wystawienia, staną się nieważne i pomimo kilkumiesięcznego oczekiwania na badanie, nie będą mogli go przeprowadzić. Czy faktycznie istnieje takie niebezpieczeństwo, a jeśli tak to, jak długo ważne jest prawidłowo wystawione skierowanie na rezonans magnetyczny?

Na szczęście pacjenci nie muszą martwić się, że przez długi czas oczekiwania na badania ich skierowanie straci ważność — skierowania są bowiem bezterminowe. Oznacza to, że tak długo, jak występować będzie potrzeba przeprowadzenia rezonansu magnetycznego, wystawione na nie skierowanie będzie ważne. Co ciekawe, nie straci ono ważność nawet wtedy, gdy pacjent nie zgłosi się na badanie w wyznaczonym terminie. W takiej sytuacji można na to samo skierowanie zapisać się na nowy termin. Ważne jest jedynie, aby w sytuacji przełożenia badania na kolejny rok, na wystawionym skierowaniu znalazła się aktualna pieczątka placówki medycznej, która wystawiła dokument.