Smukła sylwetka jest marzeniem każdego, ale nie każdy umie utrzymać się dłuższy czas na diecie. Diet jest dość sporo i każda z nich opiera się na innych produktach. Popularna jest dieta kefirowa, która oczywiście w swoim jadłospisie zawiera cenny w składniki odżywcze kefir. Jakie efekty możesz osiągnąć i kto nie powinien korzystać z diety kefirowej?
Jakie są główne podstawy diety kefirowej?
Jak sama nazwa wskazuje, podstawą diety jest kefir. Jest to niskokaloryczny produkt, który w swoim składzie zawiera wiele cennych składników odżywczych, w tym witaminy A, B1 czy B2. Jest to także bogate źródło wapnia i potasu. Nie można też zapomnieć, że regularne picie kefiru poprawia perystaltykę jelit i korzystnie wpływa na przewód pokarmowy.
Będąc na diecie kefirowej, można zwiększyć odporność organizmu, a także zmniejszyć ryzyko wystąpienia osteoporozy. Istotną kwestią jest też fakt, że kefir poprawia wygląd skóry i niweluje objawy atopowego zapalenia skóry. Podstawą diety kefirowej jest spożywanie tego cennego napoju podczas każdego posiłku przez różny okres w zależności od wariantu diety. Taką dietę można przeprowadzić w ciągu 3, 7 czy 14 dni, a wszystko zależy od tego, jakie efekty chcesz osiągnąć.
Bardzo ważne jest, by wybierać naturalne kefiry bez dodatku barwników, sztucznych aromatów i substancji słodzących. Oprócz kefiru w diecie powinny znaleźć się warzywa i owoce, orzechy i chude mięso. Nie wolno w czasie diety spożywać przetworzonej żywności, słodzonych napojów, alkoholu, słodyczy i niezdrowych przekąsek.
Dla kogo polecana jest dieta kefirowa?
Dieta kefirowa jest szczególnie polecana osobom, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Jest to także doskonały sposób, by oczyścić organizm z nagromadzonych toksyn. W ciągu 5 dni możliwe jest zrzucenie nawet 3 kg, choć oczywiście wszystko zależy od jakości dań. Ważne jest, by spożywać dziennie pięć posiłków, a do każdego z nich dołączyć należy kefir, który ma nie więcej niż 38 kcal. Jest to dieta polecana osobom, które chcą obniżyć poziom cholesterolu, a także poprawić pracę jelit. Wiele badań wskazuje na to, że spożywanie kefiru obniża także stężenie glukozy.
Jakie korzyści można osiągnąć, stosując dietę kefirową?
Korzyścią ze stosowania praktycznie każdej diety jest zrzucenie zbędnych kilogramów. Tak też jest w przypadku diety kefirowej, o ile oczywiście będziesz stosować się do jej zaleceń. Oprócz smuklejszej sylwetki zauważalna jest ogólna poprawa samopoczucia po zakończeniu diety. Kefir jest sfermentowanym napojem mlecznym, który wpływa na poprawę pracy jelit, dlatego też po przeprowadzeniu takiej diety pojawiają się regularne wypróżnienia i uczucie lekkości.
Duża zawartość wapnia korzystnie wpływa na kości, a także można zauważyć poprawę stanu skóry czy wzroku. Organizm staje się odporniejszy, dlatego warto przeprowadzić taką dietę w sezonie jesiennym lub wiosną. Dieta ta także dostarcza organizmowi wiele cennych probiotyków, które korzystnie wpływają na cały organizm.
Czy są jakieś przeciwwskazania dotyczące stosowania diety kefirowej?
Przechodząc na dietę, należy zastanowić się, czy będzie ona odpowiednia dla Ciebie. W przypadku diety kefirowej nie jest ona zalecana dzieciom, ale i kobietom w ciąży oraz karmiącym. Jeśli nie tolerujesz laktozy lub masz alergię na białko mleka, to naturalnie ta dieta nie jest dla Ciebie. Przeciwwskazaniem diety kefirowej są też choroby nerek, trzustki i wątroby, a także zapalenie jelita grubego czy choroba Leśniowskiego-Crohna. Nie powinny stosować też tej diety osoby z cukrzycą oraz cierpiące na choroby sercowo-naczyniowe.
Co można jeść na diecie kefirowej?
Istnieje kilka wariantów diety kefirowej. 3-dniowa jest najbardziej restrykcyjna i zakłada ona w ciągu pierwszego dnia spożywanie jedynie kefiru w ilości pięciu szklanek. Drugiego dnia do menu można wprowadzić sałatkę z pomidora i ogórka, a także jabłko lub banana. Trzeciego dnia na śniadanie zamiast kefiru polecany jest koktajl bananowy z kefirem. Na obiad można przyrządzić krem z cukinii na kefirze, a na kolację sałatkę owocową z kefirem.
7-dniowa dieta kefirowa jest mniej restrykcyjna i bardziej urozmaicona. Na śniadanie oprócz kefiru można zjeść owoce lub garść orzechów. Owoce, jakie można jeść, to banany, truskawki i jabłka. Na śniadanie można też przygotować sobie owsiankę lub omlet z cukinią. Na obiad dozwolona jest pieczona pierś z kurczaka, krem z brokułów, sałatka grecką z fetą czy risotto z warzywami. Można jeść gotowane ziemniaki, twarożek i leczo warzywne. Na kolację możesz przygotować kisiel owocowy, budyń jaglany, koktajl owocowy z orzechami czy galaretkę owocową. Dozwolony jest też suflet z kaszy jaglanej.