Od korków ulicznych, przez obawy o zdrowie, po dotrzymanie ważnych terminów w pracy – życie przynosi wiele stresujących chwil. Podczas gdy pewien poziom stresu jest normalny dla każdego człowieka, jeśli stale czujesz się przytłoczony/przytłoczona do tego stopnia, że wpływa to na Twoje zdrowie psychiczne, emocjonalne i/lub fizyczne, możesz mieć do czynienia z przewlekłym stresem.
Radzenie sobie z nim wymaga przemyślanych rozwiązań, takich jak terapia poznawczo-behawioralna, sport, czy techniki relaksacyjne. Ignorowanie go często osłabia układ odpornościowy, prowadzi do podniesienia się ciśnienia krwi, oraz oczywiście dodatkowo potęguje uczucie stresu. W tym artykule odpowiemy na pytanie, co to jest przewlekły stres? Dowiesz się także jak rozpoznać jego objawy.
Czym jest przewlekły stres?
Przewlekły stres, można opisać jako „ciągły stan przytłoczenia”. Chociaż jak zawsze, przyczyny różnią się od osoby, to trauma, obowiązki opiekuńcze, żałoba oraz presja związana z pracą i obowiązkami domowymi są najczęstszymi przyczynami. Ale to nie wszystko, stany takie jak depresja, lęk, zespół stresu pourazowego (PTSD), choroba dwubiegunowa i zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, tylko zaostrzają zmagania ludzi z przewlekłym stresem.
Zwykły stres a stres przewlekły – czym się różnią?
Często uważamy, że stres jest z natury zły i że należy go unikać za wszelką cenę jak ognia. Jednak niski poziom stresu jest zdrowy dla naszego funkcjonowania i jest swojego rodzaju bodźcem do motywacji i działania. Weźmy za przykład sytuację,podczas której jesteś odpowiedzialny/ odpowiedzialna za zaprezentowanie informacji podczas spotkania w pracy, przed liczną publicznością. Stres związany z publicznym wystąpieniem skłania Cię wtedy do zaplanowania, przygotowania i przećwiczenia wystąpienia, co ostatecznie będzie służyć twojemu dobru.
Te sporadyczne momenty napięcia i stresu są tym, co eksperci często nazywają „ostrym stresem”. Ten rodzaj stresu jest krótkotrwały i sytuacyjny i po momencie znika.
Zatem czym jest przewlekły stres i z czym jest związany? Z drugiej strony, przewlekły stres nie jest związany z konkretnym momentem. Przewlekły stres to coś, co trwa znacznie dłużej niż miesiąc. Weźmy za przykład osobę, która straciła pracę i doświadczyła ostrego stresu. Jeśli ta osoba nie jest w stanie znaleźć innej pracy i staje się bezdomna, ma do czynienia z przewlekłym stresem, który wykracza poza pierwsze stresujące wydarzenie.
Jak przewlekły stres wpływa na organizm fizycznie?
Przewlekły stres to coś więcej niż problem psychologiczny. Nieleczony może również szkodzić ciału.
Z przewlekłym stresem związane są stany takie jak nadciśnienie, choroby serca, otyłość, cukrzyca typu 2 i zapalenie stawów. Jak zauważono w licznych badaniach, niektóre osoby mogą nawet popaść w uzależnienie od alkoholu, papierosów, leków na receptę, a także uzależniają się od szkodliwych uzależnień, takich jak przejadanie się lub niedojadanie i/lub hazard.
Jak rozpoznać przewlekły stres?
Oto kilka typowych wskazówek świadczących o tym, że stres stał się przewlekły:
- Bóle.
- Bezsenność lub ciągła senność.
- Zmiana zachowań społecznych, takich jak izolowanie się od innych
- Niski poziom energii
- Brak koncentracji.
- Zmiany w apetycie
Należy pamiętać, że objawy są często takie same dla różnych zaburzeń psychicznych i chorób. Najlepiej zatem porozmawiać z lekarzem, zamiast próbować samodzielnie zdiagnozować swój stan.