Czy płukanie gardła wodą utlenioną jest zdrowe? Poznaj właściwości tej substancji

płukanie gardła wodą utlenioną

Zapewne nie raz podczas spaceru po alejce z artykułami stomatologicznymi w supermarkecie, czy drogerii zauważyłeś/ zauważyłaś wiele różnych produktów zawierających wodę utlenioną (inaczej nadtlenek wodoru). Od produktów do wybielania zębów po płyny do płukania jamy ustnej, woda utleniona jest powszechnie stosowanym dodatkiem w tych produktach. Ale czy zwykły woda utleniona dostępna na półce z produktami pierwszej pomocy, ma takie same korzyści dla zdrowia jamy ustnej? Czy płukanie gardła wodą utlenioną, czy jamy ustnej jest bezpieczne? Przyjrzyjmy się temu.

Czy można płukać gardło wodą utlenioną? Czy jest to zalecane?

Wiele produktów dentystycznych zawiera już nadtlenek, więc prawdopodobnie używałeś/ używałaś już produktów zawierających ten składnik, więc można założyć, że woda utleniona bezpieczne. Ale czy można używać czystego nadtlenku i czy m to jakieś korzyści dla gardła?

Tak naprawdę wszystko zależy od stężenia wody utlenione i sposobu jej użycia. Jest ona substancją wysoce reaktywną, więc wysokie stężenia lub długotrwała ekspozycja ma potencjał uszkadzający tkankę gardła, jamy ustnej i zęby.

Aby woda utleniona była zdrowa i bezpieczna dla gardła, należy szukać produktu z 3% stężeniem nadtlenku i rozcieńczyć go wodą przed użyciem. Przegląd czasopism z 2000 roku wykazał, że stosowanie tej substancji w niskich stężeniach nie uszkadza twardych ani miękkich tkanek jamy ustnej. Wręcz przeciwnie zapewnia wiele korzyści dla gardła.  Ale dlaczego dokładnie warto płukać gardło wodą utleniona? Otóż we wspomnianym stężeniu ma ona następujące właściwości:

  • Działa antyseptyczne działanie: Mówiąc prościej, bakterie i wirusy w gardle. Warto po nią sięgnąć, jeśli masz drobne podrażnienia lub infekcje.
  • Jest dobra na gojenie ran w gardle: Jeśli masz małe rany lub zadrapania w gardle (np. po gorących napojach), płukając gardło wodą utlenioną wspomagasz proces gojenia.
  • Pozbądź się nieprzyjemnego zapachu: Dzieje się tak z powodu właściwości dezynfekujących tej substancji.

Jakie inne zastosowania ma woda utleniona o stężeniu 3 % w przypadku jamy ustnej?

Prawdopodobnie nie raz, gdy się skaleczyłeś/ skaleczyłaś, zastosowałeś/ zastosowałaś wodę utlenioną na ranę. Po nałożeniu zabija ona bakterie i dezynfekuje ranę. W przypadku pielęgnacji jamy ustnej idea jest podobna. Oto, kiedy warto po nią sięgnąć:

Jeśli chcesz wybielić zęby

Plamy lub przebarwienia na zębach powstają z powodu osadzania się cząsteczek z jedzenia na szkliwie i zębinie zębów. Tak się składa, że woda utleniona łatwo przenika do zęba i rozbija te cząsteczki. Efekt? Mniej przebarwień.

W gabinetach dentystycznych również się wykorzystuje nadtlenek, tylko że w wyższych stężeniach, przez krótszy czas i pod fachowym nadzorem stomatologa. Badania wykazały jednak, że stosowanie płynów do płukania jamy ustnej z nadtlenkiem może w dłuższym okresie czasu jest skuteczną metodą wybielania zębów. Choć nie zapewni tak znaczącej zmiany koloru, jak zabieg wybielania np. żelem z nadtlenkiem karbamidu.

Jeśli chcesz uporać się z owrzodzeniami jamy ustnej

Jeśli zmagasz się z uporczywymi podrażnienia jamy ustnej, takie jak owrzodzenia, antyseptyczne właściwości wody utlenionej będą długo wyczekiwaną ulgą. Dlaczego? Ponieważ zabije ona bakterie odpowiedzialne za owrzodzenie lub podrażnienie.

Warto mieć jednak na uwadze, że płukanie gardła trwa tylko przez krótki czas, dlatego po pierwszym razie wszystkie bakterie nie znikną, ale ich kolonie będą się zmniejszały za każdym razem.

Popraw zdrowie dziąseł

Kiedy na zębach tworzy się płytka nazębna, zawiera ona warstwę bakterii, które następnie powodują choroby dziąseł. Płukanie jamy ustnej wodą utleniona zwalcza bakterie. Efekt? Mniej podrażnień dziąseł. W badaniu przeprowadzonym w 2017 r. przyjrzano się pacjentom z chorobą dziąseł, którzy zostali poddani tylko oczyszczeniu dziąseł, oraz pacjentom, którym dodatkowo oczyszczano dziąsła wodą utleniona po oczyszczeniu. Odkryto, że w drugiej grupie zaobserwowano znaczny spadek liczby bakterii odpowiedzialnych za choroby dziąseł.

Jak dokładnie stosować wodę utlenioną do płukania gardła i jamy ustnej?

Aby stworzyć domowy roztwór, należy zacząć od 3% roztworu wody utlenionej. Bardzo możliwe, że jest to ta sama butelka, która znajdziesz w apteczce. Aby stworzyć roztwór do płukania gardła czy jamy ustnej, zmieszaj zwykłą wodę, z wodą utlenioną w proporcjach 2:1. Uzyskasz wtedy stężenie 1%. Płucz jamę ustną, w tym tylną część gardła, przez około 30 sekund, a następnie wypluj roztwór. Nie zdziw się, jeśli podczas płukania pojawi się piana, ponieważ jest to normalne zjawisko. Podczas wypluwania roztworu uważaj, aby nie dostał się on do oczu, ponieważ może powodować podrażnienia.