Język stanowi podstawowy narząd w jamie ustnej, którego obecność pozwala na przyjmowanie oraz rozdrabianie pokarmów, odczuwanie smaków potraw, a przede wszystkim umożliwia komunikację. Nalot na jego powierzchni jest przykrą dolegliwością, która nie tylko wzbudza dyskomfort, ale też niepokój. Co oznacza brązowy nalot na języku i jak można się go pozbyć?
Czy nalot na języku jest zawsze powodem do obaw?
Zmiany w obrębie języka dla wielu osób stanowią powód do niepokoju, gdyż wskazywać mogą na trwającą infekcję w jamie ustnej, albo inne, znacznie poważniejsze schorzenia drobnoustrojowe. W chwili pojawienia się symptomów towarzyszących, jak dyskomfort w trakcie spożywania posiłków, pieczenie lub owrzodzenie, konieczne jest skonsultowanie się ze specjalistą, który zajmie się ustaleniem wystąpienia objawów i wdrożeniem właściwego leczenia.
Kiedy zmianom na języku towarzyszą inne, niepokojące nas objawy, z dużym prawdopodobieństwem nalot nie stanowi efektu zmian chorobowych, ale niewłaściwej higieny w jamie ustnej. Zmiany w obrębie błony śluzowej języka mogą powstać także w efekcie nadmiernego spożywania herbaty i kawy czy palenia papierosów.
Przyczyny brązowego nalotu na języku
Brązowy nalot na języku świadczyć może o licznych przypadłościach. Nierzadko jest objawem niedotlenienia organizmu, czyli dostarczenia niewłaściwej ilości tlenu do komórek organizmu. Taki stan występuje nierzadko u palaczy czy osób mierzących się z różnego typu kłopotami z układem krążenia albo układem oddechowym. Brązowy nalot w obrębie języka współwystępuje też z bólem gardła. Zwiastuje również kłopoty w obrębie układu pokarmowego.
Jak można się pozbyć brązowego nalotu z języka?
Leczenie brązowego nalotu na języku
Leczenie brązowego nalotu na języku polega głównie na utrzymaniu właściwej higieny w jamie ustnej. Jeżeli symptomy w postaci takiego nalotu nie ustępują, trzeba udać się do lekarza. Leczenie, które zaproponuje specjalista, może polegać na:
- zmianie dotychczas używanych leków,
- rozpoczęciu antybiotykoterapii,
- używaniu leków z kwasem salicylowym, witaminami z grupy B (nie zaleca się ich w przypadku pojawienia się brązowego nalotu na języku u dziecka) i retinoidów,
- zastosowaniu leków przeciwgrzybiczych.
Jeżeli zastosowanie żadnego z powyższych sposobów leczenia nie przyniesie oczekiwanych skutków i nadal język pozostanie brązowy, wdrożone mogą zostać metody chirurgiczne, np. w postaci zabiegu usuwania nazbyt długich brodawek zlokalizowanych na powierzchni tego narządu mowy.