Brązowy nalot na języku – co oznacza?

brązowy nalot na języku

Język stanowi podstawowy narząd w jamie ustnej, którego obecność pozwala na przyjmowanie oraz rozdrabianie pokarmów, odczuwanie smaków potraw, a przede wszystkim umożliwia komunikację. Nalot na jego powierzchni jest przykrą dolegliwością, która nie tylko wzbudza dyskomfort, ale też niepokój. Co oznacza brązowy nalot na języku i jak można się go pozbyć?

Czy nalot na języku jest zawsze powodem do obaw?

Zmiany w obrębie języka dla wielu osób stanowią powód do niepokoju, gdyż wskazywać mogą na trwającą infekcję w jamie ustnej, albo inne, znacznie poważniejsze schorzenia drobnoustrojowe. W chwili pojawienia się symptomów towarzyszących, jak dyskomfort w trakcie spożywania posiłków, pieczenie lub owrzodzenie, konieczne jest skonsultowanie się ze specjalistą, który zajmie się ustaleniem wystąpienia objawów i wdrożeniem właściwego leczenia.

Kiedy zmianom na języku towarzyszą inne, niepokojące nas objawy, z dużym prawdopodobieństwem nalot nie stanowi efektu zmian chorobowych, ale niewłaściwej higieny w jamie ustnej. Zmiany w obrębie błony śluzowej języka mogą powstać także w efekcie nadmiernego spożywania herbaty i kawy czy palenia papierosów.

Przyczyny brązowego nalotu na języku

Brązowy nalot na języku świadczyć może o licznych przypadłościach. Nierzadko jest objawem niedotlenienia organizmu, czyli dostarczenia niewłaściwej ilości tlenu do komórek organizmu. Taki stan występuje nierzadko u palaczy czy osób mierzących się z różnego typu kłopotami z układem krążenia albo układem oddechowym. Brązowy nalot w obrębie języka współwystępuje też z bólem gardła. Zwiastuje również kłopoty w obrębie układu pokarmowego.

Może to być, chociażby nieżyt żołądka, kamienie w pęcherzyku żółciowym, wrzody dwunastnicy lub żołądka. Warto zauważyć, iż wtedy brązowy nalot nie stanowi jedynego objawu, ale towarzyszyć mu też mogą bóle w obrębie nadbrzusza, wymioty czy nudności.

Częste infekcje wirusowe i bakteryjne, huśtawki nastroju, ból kości i mięśni, nieustanne zmęczenie i problemy z utrzymaniem stałej wagi współwystępujące z brązowym osadem na języku świadczyć mogą o zatruciu organizmu toksynami. Jest to tak zwana toksemia, inaczej zatrucie organizmu przez toksyny. Dotyczy przede wszystkim osób nieprowadzących zdrowego stylu życia, czyli nadużywających alkoholu, palących papierosy, nieuprawiający sportu i jedzący wysokoprzetworzone produkty spożywcze bez uwzględnienia w diecie błonnika i składników odżywczych. Brązowy nalot na narządzie mowy występuje też u osób borykających się z zakażeniem grzybiczym.

Jeśli zauważymy brązowy osad na języku, nie powinniśmy panikować. Wymienione schorzenia są wyłącznie wskazówką, w jakim kierunku trzeba skierować badania laboratoryjne i do jakiego lekarza się udać. Wszelakie wątpliwości warto omówić ze specjalistą.

Jak można się pozbyć brązowego nalotu z języka? 

Istotne będzie znalezienie przyczyny powstania brązowego osadu na języku i jej wyeliminowanie. Nie można działać tylko objawowo, gdyż nalot będzie cały czas wracał, a stan organizmu podczas choroby może się pogorszyć. Co ważne, nie leczy się osadu w kolorze brązowym na języku. Można go tylko usuwać z jego powierzchni, ale nie jest to leczenie.

Nieestetycznego nalotu na języku można pozbyć się za pomocą tylnej ściany szczoteczki do zębów. Warto zwracać uwagę na taki element w trakcie kupna szczoteczki. Niestety nie każda z nich nadaje się także do czyszczenia języka. W drogeriach albo aptekach znajdziemy coraz większą liczbę gadżetów oraz środków z przeznaczeniem do dbania o higienę języka. Są to różnego typu skrobaczki plastikowe lub wykonane ze stali nierdzewnej, specjalne szczoteczki z przeznaczeniem do czyszczenia języka lub miedziane czyściki. Dostępne są też różnego rodzaju preparaty czyszczące, a wśród nich płyny do płukania, pasty albo żele.

Leczenie brązowego nalotu na języku

Leczenie brązowego nalotu na języku polega głównie na utrzymaniu właściwej higieny w jamie ustnej. Jeżeli symptomy w postaci takiego nalotu nie ustępują, trzeba udać się do lekarza. Leczenie, które zaproponuje specjalista, może polegać na:

  • zmianie dotychczas używanych leków,
  • rozpoczęciu antybiotykoterapii,
  • używaniu leków z kwasem salicylowym, witaminami z grupy B (nie zaleca się ich w przypadku pojawienia się brązowego nalotu na języku u dziecka) i retinoidów,
  • zastosowaniu leków przeciwgrzybiczych.

Jeżeli zastosowanie żadnego z powyższych sposobów leczenia nie przyniesie oczekiwanych skutków i nadal język pozostanie brązowy, wdrożone mogą zostać metody chirurgiczne, np. w postaci zabiegu usuwania nazbyt długich brodawek zlokalizowanych na powierzchni tego narządu mowy.