Dieta jajeczna – czy warto się na nią zdecydować?

dieta jajeczna

Od pewnego czasu coraz większą popularność zyskuje dieta jajeczna, obiecująca znakomite efekty w naprawdę krótkim czasie. W jej przypadku głównym elementem jadłospisu są oczywiście jajka. Wiele osób, szukając patentu na zrzucenie nadprogramowych kilogramów, sięga po ten rodzaj diety, licząc na błyskawiczne rezultaty. Ale czy dieta oparta na jajkach jest zdrowa i skuteczna na dłuższą metę? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, to serdecznie zachęcamy do lektury.

Na czym dokładnie polega dieta jajeczna?

Dieta jajeczna to nic innego jak krótkoterminowy plan żywieniowy, w którym podstawowym składnikiem są rzecz jasna jajka. Zazwyczaj trwa ona od kilku dni do maksymalnie dwóch tygodni. Istnieje kilka odmian tej diety, aczkolwiek jej najpopularniejsza wersja opiera się na jedzeniu jajek podczas każdego posiłku, nierzadko w połączeniu z warzywami niskokalorycznymi oraz małymi ilościami chudego białka. Do jajek czasami dodaje się więc kurczaka czy ryby. W niektórych wersjach dozwolone są również owoce o niskiej zawartości cukru oraz niewielkie ilości węglowodanów złożonych. Niemniej jednak podstawą diety jajecznej są zawsze jajka.

Podstawowym celem jajecznej diety jest zmniejszenie masy ciała poprzez ewidentne ograniczenie kalorii oraz dostarczanie organizmowi sporej ilości białka. Wysoka podaż białka ma na celu zwiększenie uczucia sytości, pomagając tym samym kontrolować głód i zmniejszając niechciane podjadanie. Kluczowym założeniem diety jajecznej jest utrata wagi w krótkim czasie, aczkolwiek wielu dietetyków podkreśla, że taki sposób odżywiania nie jest zrównoważony i może prowadzić do niepożądanych niedoborów niektórych składników odżywczych. Dlatego też dietę jajeczną należy wprowadzać bardzo ostrożnie, gdyż niekiedy wiąże się ona z przykrymi konsekwencjami.

Zalety diety jajecznej, czyli czemu warto się na nią zdecydować?

Dieta jajeczna ma sporo przeciwników, jednak i tak jej popularność dynamicznie rośnie. Nie ulega wątpliwości, że ma ona całkiem sporo zalet. Pozytywne opinie na jej temat wynikają przede wszystkim z tego, że pozwala ona na relatywnie szybką utratę kilogramów. Wynika to głównie z wyraźnego ograniczenia kaloryczności oraz dostarczania organizmowi sporej ilości białka, które wspomaga proces spalania tłuszczu i budowania mięśni. Jajka są wyjątkowo pożywne, albowiem zawierają nie tylko białko, ale także wiele witamin i minerałów. Dzięki temu dieta jajeczna może wyraźnie pomóc w osiągnięciu wymarzonej sylwetki.

Dieta ta jest bardzo atrakcyjna dla osób, które potrzebują naprawdę szybkich efektów przed ważnym wydarzeniem. Sporo pań chcących schudnąć przed ślubem lub wakacjami decyduje się na wdrożenie takiej diety, aby poprawić swoją ogólną aparycję. Dzięki zmniejszeniu ilości spożywanych węglowodanów organizm zaczyna czerpać energię z zapasów tłuszczu, co sprzyja błyskawicznemu chudnięciu. Ważną zaletą diety jajecznej jest także jej niesamowita prostota. Jajka są naprawdę szybkie w przygotowaniu i względnie tanie, co czyni ją idealną dla osób o ograniczonym czasie czy budżecie. Niemniej jednak dieta taka może być stosowana tylko przez krótki czas, gdyż na dłuższą metę szkodzi, a nie pomaga.

Wady diety jajecznej, o których trzeba pamiętać

Pomimo dużej liczby zalet dieta jajeczna budzi sporo kontrowersji wśród dietetyków i lekarzy, co sprawia, że niektóre osoby odradzają jej stosowania. Jednym z najważniejszych zagrożeń związanych z dietą jajeczną jest ryzyko wystąpienia niedoborów składników odżywczych. Pomimo że jajka są bogate w białko, witaminy i minerały, to nie dostarczają one wszystkich niezbędnych składników. Brakuje w nich chociażby błonnika, który odgrywa fundamentalną rolę w procesie trawienia. Brak błonnika w diecie może prowadzić do problemów z przewodem pokarmowym i częstych zaparć. Dlatego też osoby będące na diecie jajecznej dość często narzekają na kiepskie samopoczucie.

Dla wielu osób minusem jest też olbrzymia monotonia diety. Spożywanie jajek każdego dnia, bez większej różnorodności w posiłkach, dosyć szybko zniechęca do kontynuowania diety, nawet jeżeli uwielbia się ten artykuł spożywczy. Długotrwałe stosowanie diety jajecznej bez konsultacji z lekarzem lub dietetykiem może również negatywnie wpłynąć na ogólne zdrowie sercowo-naczyniowe, zwłaszcza u osób z podwyższonym poziomem cholesterolu. Wszystko to sprawia, że wdrożenie diety jajecznej musi być dokładnie przemyślane. Dieta taka, zastosowana jednorazowo, przez kilka dni, powinna przynieść pewne korzyści, aczkolwiek pamiętaj, aby nie przesadzać z nią, gdyż zbyt duże spożycie jajek z pewnością negatywnie odbije się na Twoim zdrowiu.