Lęk przed wizytą u lekarza jest niestety często spotykanym problemem u dzieci. Obawa przed nieznanym, strach przed bólem czy nieprzyjemnymi zabiegami może wpłynąć na to, że wizyta w gabinecie będzie stresującym przeżyciem. Jak pomóc dziecku poradzić sobie z lękiem przed lekarzem?
Rozmowa przed wizytą u lekarza – pamiętaj o niej!
Podstawowym krokiem do przygotowania dziecka do wizyty u lekarza jest szczera rozmowa. Wyjaśnij dziecku, co się będzie działo podczas wizyty, a także przygotuj je na to, czy może odczuwać jakieś dolegliwości bólowe. Podkreśl, że lekarz jest po to, aby pomóc mu poczuć się lepiej i że nie każda wizyta wiąże się z niechcianym bólem. Przygotowanie dziecka do wizyty powinno wyraźnie zredukować jego stres, ponieważ będzie wiedziało, czego się spodziewać, a także czy jest się czego obawiać. Bardzo istotne jest, aby odpowiadać na pytania dziecka szczerze, nie obiecując, że nic nie będzie bolało, jeżeli faktycznie ma się odbyć szczepienie lub inny zabieg. Miej na uwadze to, że dzieci są wrażliwe na kłamstwo, dlatego uważaj, by nie stracić ich zaufania.
Zabawa w lekarza – czy warto się na nią zdecydować?
Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób pomóc dziecku poradzić sobie z lękiem przed lekarzem, to pamiętaj, że dzieci uczą się i oswajają z trudnymi sytuacjami poprzez zabawę. Możesz pomóc dziecku pokonać lęk, bawiąc się wspólnie w lekarza. Użyj do tego celu zabawek, pluszaków lub prostych akcesoriów, aby dziecko mogło wcielić się w rolę lekarza. W trakcie zabawy możesz odgrywać różne scenariusze, które mogą czekać na Twoją pociechę w prawdziwym gabinecie. Taka zabawa pozwala dziecku zrozumieć, że wizyta u lekarza nie jest niczym przerażającym. Co więcej, w trakcie zabawy dziecko może nabrać pewności siebie i zdobyć przydatną wiedzę, która uodporni je na stres przed zabiegiem czy badaniem.
Wsparcie emocjonalne, a więc ważna część wizyty dziecka u lekarza
Podczas wizyty u lekarza niezwykle istotne jest, aby dziecko czuło wsparcie ze strony rodziców. Zapewnij dziecku, że jesteś przy nim i staraj się je pocieszać. Trzymanie za rękę, uśmiech, a także spokojne tłumaczenie, co zrobi lekarz, powinny pomóc zniwelować stres. Warto dodatkowo pochwalić dziecko po wizycie, nawet jeśli było zestresowane lub płakało. Dziecko powinno poczuć, że dobrze sobie poradziło i że w przyszłości będzie lepiej. Dzięki temu następne wizyty w gabinetach lekarskich powinny być o wiele prostsze. Wielu rodziców nie wie, jak pomóc dziecku radzić sobie z lękiem u lekarza, aczkolwiek wbrew pozorom nie musi to być takie trudne. Wystarczy bowiem pamiętać o kilku prostych zasadach.